TFP
Psychoterapia skoncentrowana na przeniesieniu TFP (Transference - Focused Psychotherapy) ukierunkowana na leczenie zaburzeń osobowości. Rozwijana przez Instytut Zaburzeń Osobowości Weil Cornell Medical University w USA.
Psychoterapia skoncentrowana na przeniesieniu TFP to model pracy w obrębie nurtu psychoterapii psychodynamiacznej, ukierunkowany na leczenie zaburzeń osobowości (zwłaszcza borderline i narcystycznych). TFP łączy podejście psychodynamiczne ze strukturą i określonym settingiem.
Psychoterapia psychodynamiczna realizowana jest w oparciu o relację terapeutyczną czyli więź, jaka rozwija się pomiędzy pacjentem a terapeutą w trakcie trwania leczenia. Pacjent zachęcany jest do swobodnego dzielenia się swoimi myślami, skojarzeniami, odczuciami. Terapeuta stawia hipotezy dotyczące życia psychicznego pacjenta, uwzględniając treści wnoszone przez niego podczas sesji, dane biograficzne i dynamikę relacji terapeutycznej.
Szczególnie istotna dla terapeuty psychodynamicznego jest analiza zjawiska przeniesienia czyli nieświadomego procesu, polegającego na kierowaniu przez pacjenta do terapeuty oraz innych osób z otoczenia: uczuć, oczekiwań, postaw jakie pacjent doświadczał wobec znaczących osób w przeszłości. Praca terapeutyczna ma na celu dostarczanie pacjentowi nowego rozumienia jego rzeczywistości wewnętrznej i zewnętrznej oraz umożliwienie mu przeżycia doświadczenia interpersonalnego w relacji terapeutycznej, które stanowi bazę do wprowadzania korzystnych zmian w funkcjonowaniu psychicznym i społecznym.
Cele leczenia to: zmiana osobowości - internalizacja wzorców relacji poprzez eksplorowanie ich, gdy zaktywizują się podczas terapii. Zbudowanie spójnego, stabilnego i adekwatnego obrazu przeżycia siebie, które odzwierciedla się w funkcjonowaniu pacjenta; w satysfakcji z jego życia interpersonalnego i zawodowego, jak też w poprawie objawowej.